BOSU® – zvedni svůj zadek a dostaň svou stabilitu na maximum

Buďte připraveni! Stabilita je potřeba každý den a při mnoha úkonech. Ne, jen u cvičení, či při nějakém sportu, kde se to očekává.

Pamatujete si, jak jsme jako malé děti chodili po úzkých obrubnících? A chytali jsme balanc? Ti odvážní vlezli na zábradlí a svoje umění trénovali tam. Panely, skruže, kmeny stromů, skákání gumy, bruslení, holubičky, stojky, hvězdy, jízda na kole bez držení rukou… Mohla bych pokračovat do nekonečna a výsledkem bylo, že jsme plus mínus neměli problém se stabilitou.

Ale! Jak jsme stárli, přestali jsme si hrát. Už asi nechodíme po obrubnících, ani po zábradlí a asi většina z vás nedělá hvězdy. Ztrácíme postupně svou vnitřní stabilitu. A pokud se nevěnujete nějakému udržovacímu systému – cvičení, tak si tak pozvolna chátráme.

Přitom by stačilo tak málo, několikrát v týdnu, byť i na malou chvíli, se zavěnovat takovému znovunahození do formy.

Žena, co ztratila balanc a posléze byla dojatá, když ho objevila

Mám úžasný příběh. Příběh o ženě, které už bylo více, jak 7x deset let. Která si jednoho dne musela přiznat, že je se svou stabilitou na štíru. Párkrát spadla, jak šraňky. Udělala si nehezká zranění. A pak padlo rozhodnutí, něco s tím udělat. Dostala se za mnou na osobní trénink, kde jsme postupně využily mé pomocníky. A jeden z nich bylo i BOSU®

Postupné uvědomování si sebe sama v prostoru

BOSU® přišlo na řadu, až když klientka byla schopná si uvědomit své tělo a vnímala, jak stojí, jak zapojuje tělo do souhry. Zpočátku jsme hodně trénovaly stabilitu na podlaze, protože to je naprostý základ, než se vydáte na labilní podložky. Každý trénink jsme se nějakou dobu věnovaly SM systému, který při trénincích také dost často používám. Jeho benefity vám prozradím v dalším článku, protože za mě je to super pomůcka, která když je použita správně, tak vám pomůže s bolestí páteře, skoliózou, výhřezy plotének apod. Velkou část jsem věnovala nácviku správného stereotypu dýchání, což je alfa – omega pro fungování celého těla. No, nebudu to přehánět, ale fakt je to hodně důležité 😉 A pak už přišlo BOSU®. (Poslouží vám i jiná balanční pomůcka).

Proč jsem do tréninku zařadila i BOSU®?

 • odlehčíte vašim kloubům – pokud už zvládáte trupovou stabilizaci a umíte být nastavený správně, jinak bych se do toho nepouštěla
 • zaktivujte své tělesné jádro a zvýšíte nitrobřišní tlak – opět potřebujete vědět jak na to, protože někdy přílišný nitrobřišní tlak je spíš na škodu, zvláště pokud nemáte v pořádku pánevní dno
 • zvýšíte funkčnost vašeho pohybu a získejte lepší koordinaci
 • procvičíte hluboko uložené svaly, ne, jen ty povrchové – zas se budu odkazovat na to, že nejprve musíte svému tělu porozumět a „srovnat“ ho na zemi

Při cvičení používám obě strany, pokud jsem si jistá, že už jste schopni správně technicky provést cvik s vahou vlastního těla na pevné podložce, tedy zemi, přichází na řadu strana, která má pevnou podložku – kopulí BOSU® nahoru. Po zvládnutí této strany zařazuji stranu, která je více nestabilní – kopulí BOSU® směrem dolů.

A jak to bylo s klientkou dál?

Jak jinak, než dobře. Napřímila se. Získala stabilitu, důvěru ve volný pohyb. Přestala si koukat pod nohy a sebevědomě šla hlavou vztyčenou. Po pár lekcích si byla jistá v pohybu natolik, že dokázala opět vyjít a sejít schody bez držení se zábradlí. Což ona sama považovala, jako za největší metu, protože ji to nesmírně usnadnilo život. Ju, a taky to, že už nepadala na pusu.

Cvičení na BOSU® vám zajistí krásný zadek, nohy, pevné břicho, ale také mnohem více.

 • cvičit na balanční podložce vám dá více zabrat, svaly se tedy posilují intenzivněji a zapojují se jinak, než na zemi
 • je tu vyšší nárok na stabilizaci celého těla, našeho CORE – tělesného jádra, z kterého můžeme těžit skvělé benefity benefity

klienti po trénincích se zbavily vymknutí kotníků, které je dříve trápilo, v pohodě začali lyžovat, ač jim to dříve moc nešlo a začali lépe vnímat své tělo u jiných sportovních aktivit

Chcete si cviční na BOSU vyzkoušet a jste z Prahy, nebo to ke mě nemáte daleko? Můžeme se domluvit na konzultaci, jak postupovat, nebo na zkušební trénink.

BOSU® se dá využít k procvičení celého těla
Chceš zvýšit obtížnost cviků? Vezmi si BOSU®

Stále o něm mluvím, ale co je vlastně BOSU®?

Je to gumová polokoule. Nejběžněji ji budete znát jako modrou, ale pozdější edice byly i křiklavě růžové a naprosto boží 😀 Podobá se gymnastickému míči, ale rozříznutému napůl. Kde na jeho řezu je pevný plast – plošina. Která nám dodá možnost větší stability na jedné straně.

Na oficiálních stránkách BOSU®, kdysi stálo toto „Balanční inovativní pomůcka pro posun vašeho tréninku s širokým využitím.“ Jeho název pochází ze zkratky anglických slov „both sides up“ tedy použitelnost z obou stran.

Tak s těmito fešáky se u mě určitě setkáte. Protože je používám při trénincích ráda.

Polokoule, která umí procvičit hluboko uložené svaly, ale i vaši mysl.

Při tréninku se musíte skutečně soustředit a být přítomni, takže se zapojí i vaše mysl, kterou procvičíte, nejen tedy fyzickou stránku.

Na jedné straně bosu více procvičíte/posílíte vaše svaly kolem kotníků a kolen a nejen ty – to na té vypouklé a na druhé straně jsou kladeny vyšší nároky na naše CORE, tedy tělesné jádro, protože sice stojíte na pevné plošině bosu, ale ono stojí, de facto, na nafouklé vypouklé části.

Rozšiřte své schopnosti pohybu a získejte vyšší kondici, sílu a lepší tvary.

BOSU® se dá využít pro běžně cvičící, pro děti, seniory, ale i pro sportovce. Tady je využití opravdu široké.

Odcvičíte spolu s ním funkční trénink, silový, dynamický i výbušný. Je to pomocník při rehabilitaci a jako opora tam, kde chceme naopak zajistit to, aby byl prováděný cvik jednodušší, protože nám podepře nějakou část těla.

Znáte BOSU®? Nebo je to pro vás novinka a ještě se k cvičení na něm neodhodlali? Pokud by byl zájem, tak ve skupině na Facebooku můžu dát trénink na balanční podložce live. Napište mi, zda by vás to zajímalo. A do skupiny Fit je sexy se raději přidejte už nyní.

Mirka Niké Mokanu
Celostní FIT trenérka, lektorka Školy pánevního dna. "Miluji pohyb, fascinuje mě dokonalost lidského těla i duše, křehkost psychiky a síla, kterou v sobě máme, když vše funguje, tak jak má. A také to, jak vše se vším souvisí. Stále mě baví objevovat, vzdělávat se a nacházet nové kousky skládačky o nás samých.“

5denní kurz s mojí intenzivní podporou  ZDARMA

NASTARTUJ SE K POSTAVĚ SNŮ

 • 1
  Aktivace core, středu těla, dech, bránice, brániční dýchání , HSSP, pánevní dno, cvičení pro posílení a aktivaci středu těla.
 • 2
  Bedra, kříž, esíčka, kyčle - ozdrav je a získej pohyb bez bolesti
 • 3
  Závislosti na sladkém a nezdravém jídle - co ti brání v tom, abys měla spoustu stabilní energie a zhubla?

Každý den krátká videa se cvičením a živá vysílání s hodnotnými tipy, odpovědmi a motivací v podpůrné facebookové skupině. Vysvětlím ti techniku a jak si neškodit při cvičení, co je pro tebe vhodné a čemu se raději vyhnout. Cvičení je nastavené, aby ti zabralo maximálně 20 - 30 minut. 

Komentáře