Pánevní dno: Terapie v domácí péči

3.6. 2023 (Aktualizováno: 6.6. 2023)Mirka Niké Mokanu392x0 Komentářů

Co můžete pro své pánevní dno udělat doma sama?

Pokud jste došla s nějakými těmi problémy za lékařem, je možné, že vám doporučil fyzioterapii pánevního dna. Jak to chodí, o tom jsem psala v článku: Jak se může projevovat dysfunkce pánevního dna Fyzioterapie pánevního dna. Nicméně, ať už jste za fyzioterapeutem byla nebo ne, tak beztak budete potřebovat se o vaše pánevní dno postarat i sama doma. Od cvičení pánevního dna, uvolňování napětí, mobilizaci kyčlí, nácvik správné chůze atd.

Terapie pánevního dna v domácí péči, co můžeme pro sebe udělat samy

Na trhu je celá řada pomůcek, které jsou určeny k terapii pánevního dna. O tom si povíme někdy příště. Zcela subjektivně a to ještě ne z pohledu, že bych všechny zkoušela, tak bych řekla, že některé jsou vhodné, jiné už méně a některé se mi zdají být až pitomé. Pardon. Tak, jak jsem to vyposlechla z názorů žen a praktičnosti jejich používání a také pocitů, co u toho měly. „Hm, i na tom záleží milí výrobci.“

Aby terapie vedla k úspěšným výsledkům, žena musí být s pomůckou v pohodě, v souladu. Cítí-li se nekomfortně, trapně, stydlivě až zneuctěně, nikam to nepovede. Pánevní dno na tyto emoce reaguje, buď se stáhne ještě více, nebo naopak žena, aby tohle „přežila“ odpojí se. Překvapivě i muži mají v oblasti pánve a pánevního dna emoce. Jen kdo by se nad tím zamýšlel, že?

Najdi svoje trigger points – spoušťové body

Některé nástroje k terapii se používají vaginálně nebo rektálně pro uvolnění tzv. trigger points – spoušťových bodů, které poznáte jako tuhé místo, nebo uzlíček ve tkáni. Můžete ovšem použít i ruce. Zavedením prstu do pochvy, zkoumáte a stlačujete jednotlivé body, tak jako když si představíte ciferník hodin a pojedete od 12 do 12.

Pokud některý bod je stažený, počkáte na onom místě, až povolí, bolest či uzlíček se rozpustí. Je-li bolest velká a neustupující, vyhledejte raději odbornou pomoc či doplňte o čaje, které pomohou uvolňovat křeče, homeopatika, akupunkturu apod.

Naučte se správně cvičit pánevní dno, ve třech rovinách a třech patrech

Zcela určitě bych se naučila práci s pánevním dnem ve třech rovinách a třech patrech. Ano, jistě, doporučuji, neboť ji sama vyučuji a proto mám skvělé zkušenosti, že je opravdu funkční a pomohla už stovkám nebo spíše tisícům žen. Tedy metoda 3×3 cvičení pánevního dna, za mě rozhodně ano. Pojďme se vrátit k domácí terapii, kterou je i metoda 3×3, ale nebráníme se rozhodně tomu, aby se spojila s dalšími osvědčenými pomocníky.

Pomocník pro mapování pánevního dna a hledání spazmatu, triggertů; terapeutický dilatátor

TheraWand k dostání i na Amazonu

Nechcete si zavádět do vagíny či rekta prsty? Chápu, někdy to může být i nepohodlné a nedostanete se na všechny body. S terapeutickým dilatátorem se dostanete pohodlně všude. TheraWand objednáte třeba na Amazonu. Na YouTube se podívejte, jak se používá.

Ischias nerv, SI skloubení, výhřez meziobratlové ploténky

zdroj: www.medundorg.de

Kdo nezažil, nepochopí, asi tak nějak by se to dalo stručně popsat. Ischias – ústřel, houser, který vás donutí lehnout si, a když už ležíte tak ani nedutat, nedýchat a rozhodně se nepohybovat.

Tento nerv vystupuje ze spodní části bederní páteře a křížové kosti, prochází vnitřkem pánve, protahuje se zadní částí, vede pod svalem hruškovitým, který bývá obvykle zkrácen, utažen, a tak i on může inervovat sedací nerv a způsobovat veliké bolesti vystřelující do pánve, pánevního dna, zadku, nohy, ale i břicha a podbřišku.

Dráždění ischias může být i díky operaci implantátů kyčelního kloubu, či pokud máme nález na meziobratlových ploténkách – výhřez.

Blokace SI skloubení /esíček/ nás může taky pěkně potrápit. Můžeme cítit bolest v kříži, v bedrech, v podbřišku, v pánvi, v pánevním dnu. Neharmonie v této oblasti přispívá k dysfunkci pánevního dna. Na místě jsou masáže, cvičení, terapie,  mobilizace kyčlí, chodidla, správná práce s pánevním dnem a spoustu dalšího.

Co stojí za to vyzkoušet? Tipy pro vás

Ricinový olej – zábal/obklad

Jedna z možností, jak si ulevit při bolestech v pánevním dnu nebo v oblasti zad, malé pánve, jsou ricinové obklady. Namočíte plátno (staré bavlněné triko či jiný textil) do teplého ricinového oleje a přiložte na místa, kde cítíte pnutí, bolest.

Buď na podbřišek, na slabiny, na hráz, na konečník, kostrč, křížovou kost a nechejte 10-20 minut působit. Řiďte se pocitem, jak vám to je ještě příjemné. Relaxujte, dýchejte do zad, do křížové kosti a do pánevního dna. Soustředěné nádechy i výdechy. Zavřete oči a obraťte svůj vnitřní zrak na tuto oblast. Můžete využít i pro terapii s hemeroidy.

Olej vklepávejte kolem konečníku, na kostrč a křížovou kost. Jakmile se oblast prokrví, prohřeje, vyzkoušejte jemný tlak na hemeroid. Vše je hodně intuitivní a záleží na tom, jak moc se dokážete uvolnit. Celou oblast prodýchejte, nechejte odeznít trýznivé sevření a křeč.

Horké lázně s Epsomskou solí

Zarelaxujte si ve vaně a dodejte hořčík do vašeho těla skrze koupel v Epsomské soli.

Hořčík je potřebný pro více než 400 biochemických reakcí v těle a je důležitý pro správnou funkci nervů a svalů. Pokud trpíte na křeče, spasmus určitě si doplňte hořčík do své stravy. Ať už si vyberete formu dodání skrze stravu, kterou jíte, nebo sáhnete po doplňcích, zaměřte se na kvalitu.

Mirka Niké Mokanu
Celostní FIT trenérka, lektorka Školy pánevního dna. "Miluji pohyb, fascinuje mě dokonalost lidského těla i duše, křehkost psychiky a síla, kterou v sobě máme, když vše funguje, tak jak má. A také to, jak vše se vším souvisí. Stále mě baví objevovat, vzdělávat se a nacházet nové kousky skládačky o nás samých.“

5denní kurz s mojí intenzivní podporou  ZDARMA

NASTARTUJ SE K POSTAVĚ SNŮ

  • 1
    Aktivace core, středu těla, dech, bránice, brániční dýchání , HSSP, pánevní dno, cvičení pro posílení a aktivaci středu těla.
  • 2
    Bedra, kříž, esíčka, kyčle - ozdrav je a získej pohyb bez bolesti
  • 3
    Závislosti na sladkém a nezdravém jídle - co ti brání v tom, abys měla spoustu stabilní energie a zhubla?

Každý den krátká videa se cvičením a živá vysílání s hodnotnými tipy, odpovědmi a motivací v podpůrné facebookové skupině. Vysvětlím ti techniku a jak si neškodit při cvičení, co je pro tebe vhodné a čemu se raději vyhnout. Cvičení je nastavené, aby ti zabralo maximálně 20 - 30 minut. 

Komentáře