Jestli si nejsi jistá, kde se pánevní dno nachází a jakou funkci plní, tak se nejprve začti do tohoto článku: Pánevní dno; svaly, které mohou za mnohé nesnáze. Máte je FIT?
Pokud jste došly s nějakými těmi problémy za lékařem, je možné, že vám doporučil fyzioterapii pánevního dna. Za mě je to rozhodně lepší cesta, než řezání, hrst léků a podobné invazivní techniky. Dokonce některé léky vám mohou způsobit zhoršení funkce pánevního dna, nebo dráždit močový měchýř, neovládat svěrače atd. To samé i některá onemocnění mohou mít dopad na pánevní dno. Jako roztroušená skleróza, zranění a poruchy mozku, motoriky apod.
Nenechte se mýlit, že by musel fyzioterapeut hnedle jít do terapie pánevního dna v místě, kde se pánevní dno nachází. Jistě tomu bude předcházet celá řada testovacích a mobilizačních úkonů, které jsou prováděny zvenčí, jako:
Může dojít i na testování a terapii vnitřně. Která se provádí palpací či technologií biofeedbacku. Během palpace terapeut používá ruky, prstů, kde jemnými tlaky kontroluje podél vaginálních stěn, při vztlaku buď čeká na uvolnění, nebo naopak na akci svalů pánevního dna.
Elektronický biofeedback dá naopak ihned vědět pomocí počítačového zobrazování, jak na tom svaly pánevního dna jsou. Kde jaká strana pracuje a nakolik, nebo naopak nepracuje. U některých případů ovšem takováto vyšetření nejsou možná kvůli velkému sevření, bolestivosti, potom se terapie provádí vně, učí se pánevní dno relaxovat, pomáhají masáže, reflexní terapie, myofasciální terapie apod.
Fyzioterapeut vás naučí, jak správně cvičit pánevní dno
Fyzioterapeut vás naučí, jak správně cvičit pánevní dno, pokud je odezva velmi malá nebo skoro žádná, tak vám navrhnou léčbu pomocí elektrostimulace. Také například učí ženy jak zavést pesar, který je potřebný při vycvičení pánevního dna u žen, které mají prolaps dělohy. K tomuto neodmyslitelně patří Jak vycvičit a zpevnit jádro těla, tedy hluboký stabilizační systém a spoustu dalšího.
Ovšem má to jeden háček.
Fyzioterapeutů, kteří se specializují na pánevní dno je málo. Všeobecně čekací na fyzioterapie je dost dlouhá. A pak v některých případech mají fyzioterapeuti svázané ruce tím, že je málo času a málo předepsaných návštěv.
Tudíž se stačí věnovat jen tomu, co hoří, což většinou nestačí.
Můžete-li si návštěvy u fyzioterapeuta platit, potom budete mít možná štěstí a termín získáte rychleji. Takové péče a návštěvy se prodraží, co si budeme. V Praze vás vyjde jedna návštěva na 900 – 2000 Kč, ceny se liší podle pracoviště.
Rozhodně bych vám doporučila, pokud už máte vzniklé problémy, bouchnout prasátko a za odborníkem si zajít a naučit se vše potřebné. Anebo ještě lepší varianta, těmto stavům předcházet.
Tedy prevence a také vlastní odpovědnost, nevěřit tomu, že se vaše tělo budu celou dobu jen bezúdržbově, opravovat samo. Pokud bychom si nečistili zuby a nedbali na ústní hygienu, tak bychom se také nedivili, že se zuby pokazí.
Co můžete pro pánevní dno udělat při domácí péči? To jsem pro vás sepsala ve stejnojmenném článku: Co můžete pro své pánevní dno udělat doma? Kde se dozvíte i tipy na domácí zábaly, které pomáhají s uvolněním podbřišku.
Potřebujete konzultaci ohledně pánevního dna, nebo jiného cvičení? Objednej se na nezávaznou 20minutovou konzultaci zdarma. Spojíme se on-line pře Google Meet. (pokud vám tato platforma nevyhovuje, napište mi návrh jiné – do poznámek při objednání).
5denní kurz s mojí intenzivní podporou ZDARMA
Každý den krátká videa se cvičením a živá vysílání s hodnotnými tipy, odpovědmi a motivací v podpůrné facebookové skupině. Vysvětlím ti techniku a jak si neškodit při cvičení, co je pro tebe vhodné a čemu se raději vyhnout. Cvičení je nastavené, aby ti zabralo maximálně 20 - 30 minut.