2 super jednoduché způsoby, jak se dostat ze země nahoru a ušetřit tak vaše klouby

9.7. 2020 (Aktualizováno: 31.3. 2021)Mirka Niké Mokanu2707x0 Komentářů

Taky se vám někdy stane, že jste se ocitli na zemi, a pak se vám složitě vstává nahoru?

Viděla jsem kolikrát hodně krkolomné vstávání ze  země.  A musím vám říct, že to vůbec není zapotřebí. Stačí si jen osvojit to, co nám bylo dáno přírodou.

Na toto video a tento nápad mě přivedl, tatínek mého přítele, který říká; “Mirko, co ty to vlastně děláš? Pojď mi ukázat nějaký cviky, abych se mohl potom lépe dostat ze země”. 

Čekal nějaké složitosti. Myslím, že budete překvapeni, stejně jako on, jak jednoduché to je. Alespoň v tomto případě. Tím nechci říci, že na pohybovém aparátu a jeho zvelebování, není třeba pracovat. Ale toto, když zařadíte, tak vám to velice usnadní ono vstávání. 

Tedy se s vámi podělím a ukážu ony fígle i vám. Využije to každý, protože to není jenom o věku a lidech dříve narozených. Šetřit své klouby a pohybový aparát potřebuje naprosto každý.

Kdo mě nezná, tak moje jméno je Mirka Niké Mokanu a jsem trenérka, která se zabývá celostním zaměřením. Tedy nejde jenom o tělo, ale o naší výživu, o naši duši, o naše emoce…

Pojďte se na to podívat, jak jednoduše se dostat ze země.

Důležité je, když už budete na zemi, tak se potřebujete dostat na čtyři a dále do pozice “Prince”. Já tomu říkám  “pozice prince, co žádá o ruku”. To znamená, že na jednom koleni klečíte a mezi stehnem a lýtkem je úhel cca 90 stupňů. Druhá noha je před vámi nakročená a svírá oněch 90 stupňů, ale poněkud obráceně. Chápeme se, ne? 🙂

Využijeme řízeného pohybu naším mozkem, tedy CNS – centrálně nervovým systémem. On, toto všechno přirozeně umí. My jsme se to naučili už coby malá miminka a batolata, od 3 měsíců počínaje, kdy jsme poprvé začali trupově stabilizovat a postupně jsme prošli celou vývojovou řadou až do vzpřímené chůze. My ovšem našemu CNS házíme klacky pod nohy a tyto přirozené pohybové vzory, přehráváme chybnými. Potom se nadřeme a opotřebováváme nadměrně naše klouby a pohybový aparát jako takový. 

https://mirkanike.cz/fit-a-sexy-pro-zivot-online-kurz/Jelikož opakovaně vstáváte ze země chybně, nemá to dobrý vliv ani na vaše bříško. Z přemíry tlaku a chybně nastaveného držení těla si můžete přivodit rozestup břišních svalů – diastázu. Kdyby vás zajímalo něco o diastáze, tak se podívejte na video, které jsem před časem natočila. Kdyby vás zajímalo, jak s ní pracovat, tak v online kurzu jdeme krok za krokem, jak mít funkční břicho. 

Ale my teď  jdeme na to vstávání. 

 • Jak už bylo řečeno, jako první krok se potřebujete dostat na čtyři. Odtud do pozice Prince. Chodidlo u nakročené nohy vpředu, je doširoka rozložené, koleno se nikam nenaklání, ale následuje v přímce s druhým prstem u nohy, prsty pomyslně vytahujete dopředu, do dálky před sebe.
 • Druhý a třetí prst u nohy se zpevní, zapřou o podložku, zem. Pozor, nekrčit úplně, je to pocit, že chcete podlahu pod sebou jimi zahrábnout, jsou pevné, ale ne v křeči a skrčené. Tím se nám zaktivuje příčná klenba na chodidle, což potřebujeme.
 • U nohy, na níž klečíte, zapřete chodidlo o špičku tak, abyste se opírali pokud možno o všechny prsty, které jsou do široka, pomyslně do dálky a opět je síla v prostředních dvou prstech. 

Představte si předmět, o který se přitáhnete, lepší je, když je lehce v dálce. 

 • Následuje naše představivost. Využijeme vizualizaci. Představte si před sebou nějaké zábradlí, provaz, cokoliv, co vás podrží, za co byste se mohli bezpečně přitáhnout. Klidně strom 😉 To už je na vás. Ale opravdu si to představte a mějte to jasně před očima. Může to být i nějaká reálná věc ve vaší místnosti, nebo venku bod, ke kterému se v mysli chcete přiblížit, přitáhnout.
 • Abyste si nemuseli pamatovat, která ruka se opírá, která je kročná, a která odrazová, využijeme obě ruce. Mozek si s tím poradí. 
 • V kotníku, nakročené nohy dokončíme dorzální flexi, což je, přitažení holení kosti k směrem k nártu, tak aby holeň s nártem svírala ostrý úhel, což dává mozku povol pohybu vpřed. 
 • Rukama máchněte na onen předmět před vámi a podívejte se očima diagonálně vzhůru, ne, před sebe, ale lehce nad horizont. 
 • Už jen stačí vyslat mozku onen obrázek toho, že se za zábradlí, či provaz chytáte a ten vás vytahuje. 

A je to, jste nahoře.Úplně snadno a jednoduše a není to v rozporu s vrozenými pohybovými vzory.

Tělo a mysl jste nastavili tak, že automaticky byste měli jít směrem dopředu. Jako kdyby chtělo tělo udělat hned další krok, jen co vás zvedne z kleku. 

Dá se využít i představa zábradlího nad vámi, že se za něj vytáhnete. Tady ovšem se neuzavírá kotník – hlezenní kloub, ale zůstává v pozici nad kolenem. 

Tak, a to by bylo pro tentokrát všechno. Nezapomeňte využívat pohybu, který vám byl dán, je vrozený a dává smysl, přestaňte si škodit. Také používejte nastavení zraku, je logické se dívat před sebe, nebo nahoru, když vstáváte. Pohled dolů říká mozku, že budete klesat.

Napište mi, jak se vám vstávalo a sdílejte se svými přáteli. Určitě se mnohým bude hodit. Děkuji.

Pokud se chcete dozvědět více, sledujte mě na Facebooku nebo se můžete zúčastnit, některého z mých kurzů.

Přeji krásné dny a těším se na viděnou, ať už tady, nebo kdekoliv jinde ;)Jak

Mirka Niké Mokanu
Celostní FIT trenérka, lektorka Školy pánevního dna. "Miluji pohyb, fascinuje mě dokonalost lidského těla i duše, křehkost psychiky a síla, kterou v sobě máme, když vše funguje, tak jak má. A také to, jak vše se vším souvisí. Stále mě baví objevovat, vzdělávat se a nacházet nové kousky skládačky o nás samých.“

5denní kurz s mojí intenzivní podporou  ZDARMA

NASTARTUJ SE K POSTAVĚ SNŮ

 • 1
  Aktivace core, středu těla, dech, bránice, brániční dýchání , HSSP, pánevní dno, cvičení pro posílení a aktivaci středu těla.
 • 2
  Bedra, kříž, esíčka, kyčle - ozdrav je a získej pohyb bez bolesti
 • 3
  Závislosti na sladkém a nezdravém jídle - co ti brání v tom, abys měla spoustu stabilní energie a zhubla?

Každý den krátká videa se cvičením a živá vysílání s hodnotnými tipy, odpovědmi a motivací v podpůrné facebookové skupině. Vysvětlím ti techniku a jak si neškodit při cvičení, co je pro tebe vhodné a čemu se raději vyhnout. Cvičení je nastavené, aby ti zabralo maximálně 20 - 30 minut. 

Komentáře