Jak správně cvičit břicho, aneb jak si neškodit špatným nastavením těla

„Bedra do podložky“, „přitáhnout stydkou kost“, „pupík k páteři“, „ruku pod bedra“, Je z toho něco správně, nebo vůbec?

Kdo by netoužil po pěkném, plochém a funkčním břichu. Jenže, jak se k němu dostat? Jak ho cvičit? A jaké nastavení těla je vlastně to optimální a „správné?“

Je vhodné dělat zkracovačky při cvičení břicha?

Než se dostaneme k tomu pěkné a ploché, pojďme se podívat na slovo funkční. To nás beztak dovede ve finále k tomu plochému, nebo aspoň ne vypouklému, protože dalším faktorem je množství tuku.

„Ou jee“, je to tak. Teoreticky všichni máme „pekáč buchet“, prakticky? Většinou ho přikrývá polštářek tuku. „Ach jo, to zamrzí“. Ale o tom až jindy.

Abychom se dostali k plochému, tedy k nevypouklému břichu a ještě jako bonus si nezničili bedra a nezvyšovali napětí v celém těle při cvičení břicha, musíme projít přes FUNKČNÍ a tam na samém začátku je nějaké nastavená těla/technika.

A teď.

Co jste vlastně slyšeli o nastavení těla při cvičení břicha?

Protože za sebe můžu říct, že co jsem prolítla různá videa, články, sociální sítě, tak uslyšíte tolika protichůdných názorů, že čert, aby se v tom vyznal.

  • „Bedra do podložky“
  • „Přitáhnout stydkou sponu směrem k pupíku“
  • „Pupík k páteři“
  • „Vytáhnout křížovou kost do dálky a hlavu na druhou stranu do dálky“
  • „Ruka pod bedra“ – odchlíplá páteř od podložky
  • „Přitisknout pevně celá záda do podložky a držet napnuté břicho“ (to mi radila AI – umělá inteligence)
  • „Stáhni zadek a podsaď pánev“
  • „Vytáhni zip nahoru“
  • „Zatni břišní svaly“…

Můžete si všechno výše zmíněné vyzkoušet, třeba se mnou v on-line kurzu ZMĚŇ SVÉ NÁVYKY A ZÍSKEJ BŘICHO, KTETÉ BUDEŠ MILOVAT (21 dní ZDARMA s mou intenzivní podporou). Tam na to bude dostatečný prostor a přes video se to lépe ukazuje. Pravděpodobně zjistíte, že tyto povely nejsou úplně optimální.

Aby toho nebylo málo, tak se také setkáte s povely „stáhni ramena od uší a zatlač lopatky dolů k pánvi“, „tlač nohama, nebo rukama do země, lavice“, „zatlač dlaněmi do kolen“, „vtáhni pánevní dno“ …

Co si z toho vybrat?

Pojďte se se mnou zamyslet, co vlastně od toho tréninku, cvičení břicha chcete?

Jedna věc je estetická stránka. Mávám oběma rukama.

Jenže.

Já bych v první řadě preferovala ten zdravotní přínos a benefit, ochrana páteře a šetření energie (a to není z daleka všechno). Asi se shodneme na tom, že by bylo fajn, kdyby naše tělo fungovalo, jak super promazaný strojek. Tak proč tomu při cvičení nejít na ruku?

Mé heslo je: „Naučím tě NASLOUCHAT řeči tvého těla…“ a s těmi instrukcemi v odrážkách je to spíš „Dej tělu rozkaz, ať tě kouká POSLOUCHAT…“ To nechceme.

Tak proč cvičit tak, že tělo připravujeme spíš na to, že se na nás něco řítí, čekáme náraz, nebo nám chce někdo dát nakládačku?

V takových případech všechno ztuhne!

Je to fajn.

Tady je to chtěný. Super reflexe a ochranný systém těla. Svaly táhnou směrem k páteři, zhorší se dýchání, stáhnou břišní svaly. Ok, protože se zvýší nitrobřišní tlak, tak se ochrání ploténky, na které tlačí ty svaly z úleku, ale nejsme schopni volného pohybu. Trvá to jen krátkou dobu, a pak se vše vrátí do „normálu“.

Proč ale tento mechanismus přenášet do cvičení?

Co zkusit při cvičení břicha podpořit spíš tu druhou část, kterou naše tělo umí dělat automaticky?

Místo podporování ochranného systému, podpořit ten pohybový. Ten, co nás napřímí a uvede do harmonie.

Představte si miminko. Zvedá nožky, protože je chce prozkoumat.

Prstíky na rukou už si ožužlalo, tak by bylo fajn ožužlat i ty na nohou. Vidí zavěšenou hračku, tak se chce natáhnout pro hračku. Slyší zvuky, tak se tam chce otočit. U všeho používá břicho, celý core. Lépe řečeno celé tělo včetně zraku, hmatu, sluchu a potřeby a touhy „někam vidět, něco si podat, někam dosáhnout, někam se dostat“

Cvičte jako mimina. Vývojová kineziologie

Takto jsme se utvářeli, byli jsme tak „naprogramováni“. Jsou to motorické dovednosti, vrozené pohybové souhry, které jsou řízené centrální nervovou soustavou (CNS).

Kde tam to miminko, na povel, stahuje lopatky, tlačí bedra do podložky, tlačí dlaně do stehen? Přitom se asi shodneme, že „cvičí“ břicho, používá hluboký stabilizační systém páteře, trupovou stabilizaci. A všimli jste si, kolik síly takový prcek má?

Kdo z nás by si nepřál pěkné, ploché, funkční břicho.

Jaké je správné nastavení těla při cvičení břicha?

Jdeme na cvik.

  • Postavte si, dál před sebe, nějaký předmět, nebo si něco vyberte, na co budete koukat.
  • Klekněte si na čtyři.
  • Dlaně jsou na šíři ramen a kolmo dolů pod nimi, roztažené prsty a každý jeden je opřený. (klientům říkám na žábu)
  • Kolena jsou pod kyčlemi a mohou být i o něco šířeji, jak šířka pánve.
  • Záda jsou rovná, ale ty se nám ještě přirozeně srovnají.

Představte si, že se chcete přiblížit k tomu předmětu, co jste si na začátku položili někam před sebe. Když bude kus dál, dobře, donutí vás to napřímení v hrudní páteři, když se na předmět budete dívat do dálky.

Je to zatím jen zamýšlený pohyb, idea k pohybu, ale už celé naše tělo maká na tom, aby se optimálně nastavilo. Opřou se vám jinak nohy i ruce, uvolní hrudník a tím zlepší dýchání, budete mít stabilitu pro zamýšlený pohyb k předmětu.

Teď, než to uděláte skutečně, vyšlete myšlenku, jak pro ten předmět saháte pravou rukou.

Co se stalo? Tělo zareagovalo a opřelo se více o levou ruku a dalo možnost odlehčení pravé ruky.

Tu teď můžete v pohodě zvednout a nikam se nezbortíte.

Vyměňte záměr. Myšlenka – sáhnu tam levou – představte si to pořádně. Ten pohyb už cítíte. Teprve pak zvedněte ruku tím směrem, co je předmět.

Gratuluji, cvičíte břicho a používáte core!

Takhle jednoduché to je.

Při cvičení břicha by nám mělo jít o to, abychom vyvolali vrozené pohybové souhry. Potom tělo bude šetřit energii, klouby budou centrované, svaly budou táhnout od středu ven a nahoru, tudíž nás to bude napřimovat.

Chcete to vidět názorně a ujistit se, že to děláte správně? Chcete víc takových jednoduchých, ale efektivních cvičení na břicho? Chcete cvičit v souladu s vámi a ne proti vám. Jsem tu. A teď je tu i 21denní online kurz ZMĚŇ SVÉ NÁVYKY A ZÍSKEJ BŘICHO, KTERÉ BUDEŠ MILOVAT, je zdarma a s mou intenzivní podporou. Uvidíme se uvnitř?

Mirka Niké Mokanu
Celostní FIT trenérka, lektorka Školy pánevního dna. "Miluji pohyb, fascinuje mě dokonalost lidského těla i duše, křehkost psychiky a síla, kterou v sobě máme, když vše funguje, tak jak má. A také to, jak vše se vším souvisí. Stále mě baví objevovat, vzdělávat se a nacházet nové kousky skládačky o nás samých.“

5denní kurz s mojí intenzivní podporou  ZDARMA

NASTARTUJ SE K POSTAVĚ SNŮ

  • 1
    Aktivace core, středu těla, dech, bránice, brániční dýchání , HSSP, pánevní dno, cvičení pro posílení a aktivaci středu těla.
  • 2
    Bedra, kříž, esíčka, kyčle - ozdrav je a získej pohyb bez bolesti
  • 3
    Závislosti na sladkém a nezdravém jídle - co ti brání v tom, abys měla spoustu stabilní energie a zhubla?

Každý den krátká videa se cvičením a živá vysílání s hodnotnými tipy, odpovědmi a motivací v podpůrné facebookové skupině. Vysvětlím ti techniku a jak si neškodit při cvičení, co je pro tebe vhodné a čemu se raději vyhnout. Cvičení je nastavené, aby ti zabralo maximálně 20 - 30 minut. 

Komentáře