Naše tělo má v sobě zabudovaný biologický „časovač“.
Něco jako interní sluneční hodiny, které ovlivňují, kdy máme hlad, kdy se nám chce spát, kdy nám to nejlépe myslí – a dokonce i kdy nejlépe spalujeme tuk.
Tento rytmus se jmenuje cirkadiánní a je řízený světlem, tmou a pravidelností. A když ho respektujeme, tělo s námi spolupracuje. Ale když ho ignorujeme… začne si vybírat daň.
Sama jsem se začala o tento rytmus zajímat v době, kdy jsem byla přesvědčená, že jsem noční sova a ne ranní skřivan. Chodila jsem spát hluboce po půlnoci a ráno byla „mrtvá“. I když jsem vstávala v 8, skutečně jsem se probudila někdy kolem poledního.
Do třiceti to takzvaně odpružíte, ale po třicítce? Ano, začne si to vybírat svou daň a vy to sakra cítíte.
Cirkadiánní rytmus je přirozený 24hodinový cyklus, který ovlivňuje:
Každá buňka v těle má svůj vlastní „biologický čas“ – ale hlavní hodinář sedí v mozku (suprachiasmatické jádro hypotalamu), který reaguje na světlo a tmu.
Jestli si myslíte, že s tímto orgánovým rytmem pracuje jen dálný východ, tak i naši lékaři s tímto operují. Budíte se s dušností mezi druhou, třetí ranní? Plíce. Typické pro astmatiky, kdy mají své noční záchvaty. Dál?
Netuším.
Umím si představit svět, kde vás pediatr a obvodní lékař informuje – naše tělo je vybaveno hlubokou inteligencí, která je napojena na rytmy přírody a pokud je dodržujete, tak budete zdravější, vitálnější a budete předcházet celé řadě neduhů.
Vyndá přehledné schéma se sluncem, měsícem a orgány, kde bude zjednodušeně vysvětleno, co se kdy děje a jaké to má benefity i důsledky pokud jdeme proti tomu.
Tohle všechno podporuje vitalitu, mladistvost, psychickou rovnováhu – a ano, i hubnutí a udržení zdravé váhy.
Když tělo netuší, jestli je den nebo noc, jestli má trávit nebo spát, jestli má zapnout aktivaci nebo opravu – přichází chaos:
📖 Cirkadiánní rozladění je spojeno s metabolickým syndromem a vyšším rizikem diabetu 2. typu a obezity: https://www.frontiersin.org/journals/endocrinology/articles/10.3389/fendo.2024.1328139/full
📖 Studie: Nepravidelný spánkový režim zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, včetně infarktu myokardu a cévní mozkové příhody: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38742195/
Spánek je zásadní součástí cirkadiánního rytmu. Pokud chodíme spát nepravidelně, příliš pozdě nebo málo spíme:
Z výše zmíněného článku: Jak již bylo zmíněno, BMI pozitivně koreluje s pozdním chronotypem u žen, ale u mužů taková korelace není patrná (
21 ). Sociální jet lag je navíc významně spojen s vyššími hladinami cholesterolu v mladší ženské kohortě, ale nikoli v mužské kohortě. Na základě kombinovaného měření krevního tlaku, hladiny glukózy v krvi nalačno, hladiny lipidů a obvodu pasu jiná studie provedená u nemocničních pracovnic odhalila, že ženy, které pracovaly na střídavé směny, měly vyšší skóre rizika CM (nepříznivé kardiometabolické výsledky) (
40 ).
Lidé, kteří žijí v souladu se svým rytmem, mají:
Cirkadiánní rytmus reguluje i expresi genů, které ovlivňují opravné procesy v DNA, detoxikaci a obnovu buněk.
📖 Zajímavost: Nobelova cena za medicínu v roce 2017 byla udělena Jeffrey Hallovi, Michaelu Rosbashovi a Michaelu Youngovi za objev molekulárních mechanismů, které řídí cirkadiánní rytmy. Více zde: https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2017/summary/
Pozor na pozdní aktivity:
Váš cirkadiánní rytmus není maličkost. Je to řídicí jednotka, která ovlivňuje každou buňku v těle. Když s ním spolupracujete, máte energii, spíte dobře, spalování funguje a tělo se cítí bezpečně. A když ne? Začne se bránit – přibíráním, únavou a záněty.
Zkuste se na týden sladit s rytmem světla, jídla, spánku a uvidíte, co to udělá. Někdy totiž největší změna přijde z nejjednodušších kroků.